Jaký je nejlepší akvarelový papír?
Jaká je nejdůležitější pomůcka pro akvarel? 2023
Jako jistě i mnoho z Vás, jsem členkou ve facebookové skupině (Watercolor - Beginners and Beyond), věnující se akvarelu. Narazila jsem zde nedávno na diskuzi s názvem "jaká je podle vás nejdůležitější akvarelová pomůcka?" A stovky lidí ze všech možných koutů se ve většině shodly, že akvarelový papír.
Akvarelový papír je jednou z nejdůležitějších akvarelových pomůcek. Bez kvalitního papíru není možné dosáhnout některých efektů a mají obrovský vliv na výsledný vzhled malby. Proto můžeme zpočátku malovat podle youtube tutorialů na obyčejný papír a být frustrovaní, že nám vznikne něco zcela jiného a barva se chová jinak (ale ne, neznamená to, že koupíte drahý papír a namalujete bez snahy mistrovské dílo - tak to také bohužel nefunguje :)).
Možná začínáte s akvarelem, nebo již nějakou dobu malujete, ale stále tápete, jaký si vybrat papír na akvarel. V tomto článku se dozvíte snad úplně vše, co budete při výběru akvarelového papíru potřebovat vědět. Náš e-shop se zaměřuje hlavně na papír. A prodáváme hlavně akvarelové papíry značky Baohong, které budu zmiňovat i v článku. Pokud malujete, jistě jste již slyšeli hlavně o bavlněném papíru značky Arches. Je skvelý, ale bohužel pro mnoho z nás finančně nedostupný. Hledala jsem proto diskuze, pročítala recenze, dívala se na videa u nás i v zahraničí a nakonec i sama zkoušela. Velmi často zmiňovaný Baohong jsem si nejvíce oblíbila. Pro ty, kteří facebook nemají, nebo ve skupině nejsou, přidávám pár příspěvků:
Příspěvek z FB skupiny:
Děláte to taky tak, zkoušíte různé druhy papíru a kupujete různé značky, abyste viděli rozdíly? Nakonec jsem zjistila, že Baohong je nejlepší cena vs kvalita. A je snadné opravit chyby a vymývat barvu.
Toto je jeden z mnoha příspěvků rozebírající papír, který mě doslova donutil si papír objednat ze zahraničí a vyzkoušet. Diskuzí o akvarelovém papíru je nespočet a každý bude mít svého oblíbence, každý máme jiné preference a používáme jiné techniky.
Pro ty, co mají raději vizuální recenze přidávám pár videí s testováním Baohong papíru:
Ale teď již k obecným otázkám ohledně výběru akvarelového papíru.
Jaký si tedy vybrat akvarelový papír?
Pokud pomineme osobní preference, obecně lze říci, že vůbec nejoblíbenější papír na akvarel je za studena lisovaný (cold press), s gramáží alespoň 300g/m2 a bez kyselin. Tento papír je univerzální a dobře se s ním pracuje jak začátečníkům, tak pokročilým.
Jaké aspekty jsou důležité při výběru akvarelového papíru?
- gramáž
- struktura
- povrch
- s kyselinami nebo bez
- odstín
- cena
- formát
- tvar
- lepený/nelepený
- rozměry
- výrobce
- používaná technika
Akvarelové papíry dělíme podle:
1) STRUKTURY
Povrch (struktura) akvarelového papíru se liší dle procesu výroby na tyto tři kategorie:
- HP - Hot pressed (za tepla lisovaný) – hladká struktura - označení "HOT - HP"
- CP - Cold pressed (za studena lisovaný) - jemná struktura - označení "NOT - NP"
- Rough (také za studena lisovaný, ale s ještě drsnějším povrchem, než cold press) - drsná struktura - označení "R"
Za tepla lisovaný papír – Hot pressed:
- vhodný pro pokročilé malíře se zkušenostmi
- lze tvořit preciznější hrany a linky, kombinace s kaligrafií
- má hladký povrch
- vhodný spíše preciznější malby s ostrými hranami
- nehodí se příliš na techniku mokrý do mokrého (wet to wet)
- dobře přijímá čáru perem
- vhodný pro ilustrátory
- těžší je na něj aplikovat lazury
Papír lisovaný za tepla je vhodný pro pokročilé a zkušenější malíře, kteří se zaměřují na detailnější malby s ostrými hranami a používají kombinované techniky s tužkou/tuší a kaligrafií. Tento papír má hladký povrch, který umožňuje ostřejší detaily a barvy na něm vypadají jasněji. Barva zůstává na povrchu papíru a vznikají plynulé linie. Papír lisovaný za tepla není vhodný pro techniku mokrý do mokrého, ale trvá déle, než barva prosákne do papíru, což umožňuje větší kontrolu hran a čistší okraje maleb. Díky hladšímu povrchu se pigmenty drží blíže k povrchu papíru a barvy vypadají intenzivněji. Na rozdíl od obyčejného tvrdého hladkého papíru se akvarelový papír nevlní, je odolný a je schopen absorbovat dostatek vody. Barva však na rozdíl od za studena lisovaného papíru chvíli stojí na povrchu, než vsákne. V nabídce máme například skvělý papír Fabriano lisovaný za tepla.
detailní foto povrchu papíru lisovaného za tepla - hot pressed:
Za studena lisovaný papír – Cold pressed:
- nejčastěji používaný, univerzální a oblíbený typ papíru
- má drsný, strukturovaný povrch
- i přes jemnou strukturu lze malovat i jemnější detaily
- má skvělou schopnost pojmout hodně vody
- vhodný jak detailní malby, tak abstraktní
- odolný papír, se kterým se dobře pracuje
Papír lisovaný za studena je jedním z nejoblíbenějších papírů vůbec. Jednoduše se s ním pracuje, jeho povrch je drsnější, papír je odolnější, lépe absorbuje barvu a vodu. Schopnost pojmout vodu umožňuje lepší vrstvení barvy a nanášet hlubší a složitější efekty. Barva se lépe rozlévá, šíří se nejen do hloubky, ale i do stran, což vytváří typický akvarelový vzhled. Strukturovaný povrch je skvělý pro malbu krajin a tvoří se měkké okraje. Na rozdíl od Hot press je papír odolnější, více toho snese. Je jednodušší na něm chyby přemalovat, či vrstvit. Jelikož se jedná o nejužívanější papír, máme jich v nabídce hned několik:
https://www.kpomalovani.cz/vyhledavani/?string=cold+pressed
Papír Rough – neuhlazený, R
- drsnější povrch než předchozí kategorie Cold Pressed
- vhodný pro dramatické akvarelové efekty
- nehodí se na kombinaci s jemnými linkami a kaligrafií
- umožňuje větší rozliv
Vhodný pro nespoutané, impressionistické malíře, pro než nehraje roli detail. Papír rough umožňuje větší rozliv a efekty. Na jeho povrchu jsou výstupky a prohlubně, do kterých se pigmenty usazují a malba tak získává živost a není plochá. Každá značka má jiný typ povrchu, na fotografii vidíte srovnání různých papírů značených jako Rough. Doporučujeme například Baohong Rough nebo Fabriano artistsico Rough.
2) GRAMÁŽE PAPÍRU
Akvarelový papír musí být schopen pojmout hodně vody, aby se papír nekroutil a nedeformoval. Pro akvarel tedy volme papír s gramáží aspoň 300g/m2. Na trhu jsou většinou papíry od 200 do 640 g/m2.
Pokud chcete vyzkoušet vysokogramážní papír o 400g/m2, vyzkoušejte například ručně vyráběný akvarelový papír z maďarské výrobny, kde vyrábějí papír tradičním způsobem.
Pro vyzkoušení různých gramáží papíru se Vám může hodit speciální sada akvarelových papírů značky Hahnemühle, kde jsou gramáže od 275 do 640g/m2. Tuto sadu najdete pod tímto odkazem: https://www.kpomalovani.cz/akvarelovy-blok-hhm-selection-24x32cm---14-ruznych-papiru/
3) SLOŽENÍ
Papíry na akvarel se obvykle vyrábějí z:
- buničiny či celulózy (wood pulp) – méně kvalitní papír, ale i mezi nimi se dají najít kvalitní kousky, kvalita se liší dle výrobce
- bavlny (cotton) - někdy v kombinaci se lnem. Nejvhodnější materiál pro akvarel. Čím víc bavlny v papíru, tím větší odolnost a pevnost.
- firma Hahnemühle přichází s inovativními složeními papíru a nabízí například produkty z Agáve nebo bambusu.
Papírů z celulózy je mnoho a jejich kvalita se liší, můžeme najít opravdu dobré papíry z celulózy, které nám pro začátek a hobby malování postačí. Vždy hraje roli proces výroby a gramáž papíru. Já jsem velmi spokojena s těmito akvarelovými bloky značky Creative artist. Pokud chcete aspoň nějaký obsah bavlny, sáhněte po oblíbeném bloku Fabriano, který obsahuje 25% bavlny.
Bavlna – nejvhodnější a standardní materiál pro akvarel. Papír z bavlny je pevný, barva drží a nebledne, má konzistentní texturu. Je schopen velké množství vody. Čím víc procent bavlny papír obsahuje, tím je odolnější a kvalitnější. Papíry ze 100% bavlny nabízí hodně výrobců, například Magnani, Baohong,Fabriano.
4) OBSAHU KYSELIN
Při akvarelu volíme papír vždy bez kyselin, jeho označení je „acid free“. Kyseliny způsobují blednutí barev i změny barvy a degradaci papíru. Většina prodávaných akvarelových papírů je již bez obsahu kyselin.
5) BARVA PAPÍRU
Akvarelový papír se vyrábí bílý, krémový, ale i černý. Krémová barva dodá vašim dílům nádech tradičních děl. Bílý povrch dodá více kontrastu.
Při malbě akvarelem se nepoužívá bílá barva. Bílou barvu nám nahrazuje právě papír, takže místa, která chceme zachovat v malbě bílá zakryjeme či vynecháme. Proto zvažte, jakou bílou na svých výsledných malbách chcete mít .
Barva papíru ze 100% bavlny závisí na čistotě vody, použité při výrobě a surovinách použitých při výrobě. Mnoho papírů ze 100% bavlny má barvu do krémova, což bývá označováno jako tradiční bílá. Některé řady mají i samostatné řady „extra bílá“ nebo „velmi bílá“. Papíry s extra bělostí můžete zakoupit například tady. Během výroby lze do buničiny přidávat optické rozjasňovače, aby byl papír bělejší a jasnější. Tato činidla ale způsobují zhoršení kvality papíru do budoucna, může způsobit barevný posun v malbě, protože papír bledne do „špinavé“ bílé. Výrobci archivních akvarelových papírů proto používají optická rozjasňující činidla a místo toho přidávají světlostálý bílý pigment, jako je oxid titaničitý. Světlostálý extra bílý akvarelový papír je znatelně bělější než tradiční bílé papíry, není tak bílý jako opticky rozjasněný papír. Je to proto, že existuje omezení množství pigmentu, který lze přidat do papíroviny, aniž by došlo ke snížení pevnosti spojení mezi vlákny papíru. Podobně jako extra bílé akvarelové papíry se černé akvarelové papíry vyrábějí přidáním světlostálých pigmentů do směsi. Některé papíry jsou vyrobené z černých bavlněných hadrů, protože však barviva použitá v hadrech nejsou stálá na světle, je papír náchylný k vyblednutí, zejména na slunci.
6) FORMA
Záleží na tom, co malujeme, co nám vyhovuje a jaký formát potřebujeme. Můžeme zakoupit buď:
- Archy - jednotlivé archy papíru by se před malbou měly vypnout, aby se při aplikaci vody nekroutily a nevlnily. Na videích často vidíme papír přilepený washi páskou k podložce – možná jste to zkusili a papír se vám zkroutil i tak, protože toto není napnutí jako takové.
Pokud jsme se rozhodli pro archy a víme, že používáme dost vody a nechceme, aby se nám papír vlnil, můžeme zakoupit papír s vysokou gramáží 640g/m2 , v nabídce je například zde,nebo můžeme papír napnout.
Jak vypnout akvarelový papír?
- Ponoříme celý list papíru pod vodu. Papír o gramáži 300g/22 nasákne za zhruba 15 minut. Vytáhněte papír z vody – držte za rožek a papír nechte okapat.
- papír položte na rovnou, ideálně dřevěnou desku, nebo překližku. Osušte přebytečnou vodu na okrajích, aby držela páska. Pokud se udělala někde bublina nebo nerovnost, papír opatrně za roh nadzvedněte kam až je potřeba a znovu pomalu položte. Netahejte příliš silně.
- navhlčete kus papírové pásky (v papírnictvích bývá hnědá na roli, můžete ji koupit například zde.) a přelepte papír aspoň 1 centimetr za okraj.
- uhlaďe a nechte uschnout ve vodorovné poloze.
- papír odřežte a můžete malovat.
Říkáte si, že používáte archy, nevypínáte a papír je v pohodě? Samozřejmě to tak může být. Pokud nevlhčíte celý papír, malujete spíše miniatury a nepoužíváte příliš vody, možná vám washi páska bude stačit. Pokud se vám papír zvlnil, ještě je šance jej narovnat.
Jak narovnat zvlněný akvarelový papír?
Pokud se vám papír při malbě zvlnil, někdy postačí jej vyfénovat. Teplo může pomoci papír narovnat, i když u barva zaschla.
Co když nechci vypínat papír a chci rovnou malovat a bojím se, že se papír zvlní?
Ne každému se chce papír vypínat nebo kupovat hodně drahý papír s vysokou gramáží. Řešením jsou akvarelové papíry lepené v blocích.
-
Papíry lepené v blocích:
- lepené bloky se nemusí vypínat, jelikož jsou lepené po všech 4 stranách. Po domalování obrázku počkáme, až malba uschne a papír odřízneme. Tadá! Pro všechny pohodlné osoby doporučuji právě tuto variantu. Skvělé bloky za dobrou cenu vyrábí Baohong například ve formátu A4.
- mínus může být pro nedočkavce, kteří chtějí už malovat na další papír pod tím zasychajícím.
-
Akvarelové skicáky:
Trénuju, maluju si pro radost, nepoužívám moc vody, ale nepotřebuji mít doma hromadu archů? Tak sáhnu po akvarelovém bloku nelepeném, nebo skicáku. Já osobně je mám ráda, když chci, některé listy vytrhnu a nařežu na požadovaný formát, nebo je vypnu, je-li třeba, případně maluju rovnou do nich. Ze šitých skicáků můžeme vytvořit pěknou obrázkovou knížku nebo zkoušet různé vzory.
Skicák v kroužkové vazbě je zase praktický pomocník, kdy nám nepřekáží při práci hřbet knihy a nepovedené obrázky můžeme jednoduše vytrhnout bez poškození zbytku bloku. Fajn kroužkový blok vyrábí například firma Canson.
-
Akvarelové pohlednice:
Na trhu jsou k dostání i takovéto vychytávky. Chcete si namalovat vlastní akvarelovou pohlednici bez řezání a linkování papíru? Kupte si již hotové akvarelové pohlednice a udělejte radost svým blízkým třeba na Vánoce. Krásnou sadu v praktické kovové krabičce můžete zakoupit třeba od výrobce Dorerart, který nabízí pohlednice v praktické kovové krabičce.
7) ZAŘAZENÍ
Výrobci své papíry většinou řadí do kategorií Student (Academy) a Artists' (umělecký/archivní papír).
Jaký je rozdíl mezi Academy a Artists' grade akvarelovým papírem?
Většina výrobců své papíry řadí ještě na série Academy (student) a nebo Artists' (profi). Academy grade (student) je vyroben obvykle z bavlny, celulózy nebo dalších vláken, může být však ze 100% bavlny. Je o něco méně silný a odolný než Artists' a je strojově vyráběný. Trochu hůře se na něm opravují chyby než v sérii Artists' a barvy mohou být méně zářivé.
Artists' grade papír je vždy bez obsahu kyselin a je garantována archivní kvalita. Má vysokou odolnost, vydrží stovky let a nevybledne. Obvykle je vyráběn ručně i strojově, ale procesem „mould made“, což i přes strojovou výrobu napodobuje ručně vyráběný papír.Skvělý archivní akvarelový "moul-made" papír, který mohu doporučit je Baohong Artist akvarelový papír.
Ten je vyjímečný zejména díky použití přírodního klihu, který dříve používali i ostatní výrobci, jako Arches nebo Fabriano, ale z důvodu vyšší ceny jej nahradili synetickými náhražkami.
To byly hlavní informace, které při výběru akvarelového papíru potřebujete vědět. Ještě pro zvídavé čtenáře připíšu pár zajímavostí.
Jak se vyrábí za tepla lisovaný papír?
Za horka lisovaný papír (Hot pressed) je při výrobě poslán do zahřátého ocelového válce, který papír stlačí. Teplo ve válcích papír vyhladí podobně, jako žehlička prádlo, jeho povrch je bez struktury a hladký.
Jak se vyrábí za studena lisovaný papír?
Při výrobě papíru lisovaného za studena (cold pressed) se při průchodu válce nezahřívají a válce na papír také vyvíjejí menší tlak. Méně tlaku a absence tepla způsobí na povrchu strukturovaný, hrubý povrch.
Jak se vyrábí drsný akvarelový papír - Rough?
Při výrobě papíru rough se lisuje také za studena, ale při nižším tlaku mezi listy plsti, aby se vytvořil ještě hrbolatější povrch. Je to vlastně drsnější varianta předchozí kategorie (cold pressed).
Způsoby výroby akvarelového papíru:
Dnes se již moc nevidí ručně vyráběný papír, jelikož náklady na výrobu jsou vysoké a dnešní technologie se již téměř vyrovnají procesu ruční výroby.
Ručně vyráběný akvarelový papír je vyroben z textilií, obvykle z bavlny. Je extrémně odolný a má dlouhou životnost. Jeho cena je opravdu vysoká a jeho vlastnosti a vzhled se odvíjejí kus od kusu (nepravidelná struktura povrchu), jelikož co kus, to originál. Pokud chcete své dílo ozvláštnit a mít něco speciálního, investice se vyplatí. Pokud se sami nechcete pouštět do výroby, můžete zakoupit akvarelový papír vyráběný v tradičním maďarském mlýně Vinczemill, který nám nyní dodává ručně vyráběný akvarelový papír s gramáží 400g/m2 podle 2000 let staré, čínské tradice. V nabídce skladem aktuálně máme ruční papíry formátů A4, A3 a A1. Různé formáty tohoto unikátního papíru naleznete zde.
Strojově vyráběný papír – nejčastější metoda výroby papíru dnes. Papír má jednotnější strukturu, je ideální na procvičování, ale vysokogramážní strojově vyráběné papíry bez kyselin mohou být i opravdu kvalitní kousky, na které malují i pokročilí umělci. S tímto papírem rozhodně nešlápnete vedle.
Formově vyráběný papír – "moul made" papír je strojově vyráběný papír, který však využívá forem, které vytvoří strukturu ručně vyrobeného papíru, ale s jednotnější strukturou. Tyto papíry mají garantovanou trvanlivost, jsou odolné a archivní kvality. Mould made papíry jsou top mezi akvarelovými papíry, většina papírů z řady Artists' je vyrobená právě tímto způsobem.
Shrnutí na závěr:
K čemu se hodí za tepla lisovaný (hot pressed) papír?
Za tepla lisovaný papír - neboli Hot Pressed (HOT - HP), se hodí pro pokročilejší malíře se zkušenostmi. Je vhodný při kombinaci s kaligrafií, lze na něm tvořit preciznější hrany a linky a má zcela hladký povrch. Vhodný pro ilustrátory.
K čemu se hodí za studena lisovaný akvarelový (cold pressed) papír?
Za studena lisovaný akvarelový papír je nejčastěji používaný, univerzální typ papíru. Je vhodný jak pro začátečníky, tak pro profesionály, hodí se na většinu akvarelových technik a dobře se s ním pracuje. Má skvělou schopnost pojmout tekutinu a má jemný, strukturovaný povrch.
Jakou gramáž by měl mít akvarelový papír?
Akvarelový papír musí být schopen pojmout hodně vody, aby se papír nekroutil a nedeformoval. Pro akvarel tedy vždy volme papír s gramáží aspoň 300g/m2. Na trhu se nabízejí papíry od 200 do 640 g/m2. Pokud bychom malovali na obyčejný papír, který má kolem 90g/m2, při styku s vodou by se nám papír trhal a kroutil. Proto čím vyšší gramáž papíru, tím je jeho odolnost větší. Na trhu jsou papíry s gramáží cca od 200g/m2, které stačí na trénink tahů, případně pokud nepoužíváme moc vody.
Různé gramáže a struktury papíru si můžete vyzkoušet v setu od značky Hahenmühle, který obsahuje gramáže od 290 do 640g/m2, různá složení a povrchy. Set je k dispozici zde.
Proč má být akvarelový papír bez kyselin?
Kyseliny v papíru způsobují blednutí akvarelových barev i změny barvy a degradaci samotného papíru. Při akvarelu volíme tedy papír vždy bez kyselin, v angličtině značeno jako "acid free."
Stále nevíš, jaký akvarelový papír si vybrat? Nabízíme zkušební sadu profi akvarelových papírů z bavlny!
Odkaz na sadu najdete pod tímto odkazem. "Sada akvarelových papírů k vyzkoušení"
Obsahuje špičkové akvarelové papíry Baohong, Hahnemühle a Fabriano. Vyzkoušejte různé struktury a vyberte si, která Vám nejvíce vyhovuje.
Doufám, že teď již víte vše, co potřebujete. Pokud jste ale stále nerozhodní, napište nám. Poradíme, případně můžeme zaslat vzorky papíru k vyzkoušení.
Ať Vás malování baví!