Jak vybrat akvarelový papír?

Jak vybrat akvarelový papír?
Pokud začínáte s akvarelem, můžete tápat, jaký je pro Vás nejlepší akvarelový papír, jaká je jeho důležitost a zda je vůbec potřeba.
Sama maluji – ne profesionálně, ale ráda – a začínala jsem malbami na klasický tvrdý papír, jak ho známe z hodin výtvarné výchovy. Při dalším zkoumání akvarelových pomůcek jsem byla samozřejmě v mírném šoku, kolik může akvarelový papír stát a říkala jsem si, zda do toho investovat a jestli opravdu nestačí tvrdý papír.
Odpověď je – bohužel nestačí. Pokud se akvarelu tedy chcete opravdu věnovat a nejedná se o jeden večer s levnými vodovkami, vůbec nejdůležitější věcí, která ovlivní vzhled vaší výsledné malby není ani štětec, ani ty barvy, ale papír. Čímž nechci říkat, že výběr zbylých pomůcek není důležitý, samozřejmě je.
Může se stát, že malujete podle návodu, kde vidíte krásné přechody barev, nanášení několika vrstev barvy a různé akvarelové efekty, snažíte se o to stejné a výsledek vypadá jinak. Možná problém tkví právě v papíru. Akvarelový papír se nenazývá akvarelovým jen tak pro nic za nic. Akva=voda, tedy médium, které je u vodovek/akvarelu tím, co dělá akvarel akvarelem. Voda. Akvarelový papír je vyroben speciálně pro to, aby s vodou mohl pracovat. Obsahuje prvky, které zastavují rychlou absorbci vody do papíru, což je velmi důležité. Vnitřní i povrchová úprava umožňuje/dovoluje barvě být vstřebána do vláken papíru v rovnoměrné rovině. Dává nám čas hrát si s barvou, než zaschne. Vlákna jsou odolnější, silnější, delší a více toho vydrží. Obyčejný papír, i když má vyšší gramáž (která je pro akvarelový papír rovněž velice důležitá) se při použití více vody rozmočí, zkrabatí, jeho povrch se začne drolit.
Nejedná se však o pouhé složení papíru, které dělají akvarelový papír akvarelovým papírem.
Co musí a naopak nesmí mít kvalitní akvarelový papír?
1) neutrální PH, bez kyselin
Většina akvarelových papírů je složena z bavlny, což způsobuje, že je od přírody bílý/krémový, není tedy třeba jej bělit. Proč je bělení „špatné“?
Pokud chceme, aby nám barvy a výsledná malba vydržela po celá staletí (někomu budou stačit i desetiletí) a odolala světlu i vzduchu, potřebujeme k tomu papír bez kyselin a s neutrálním PH.
Tyto papíry jsou značeny „ACID FREE“ a „PH NEUTRAL“. Víme tak, že jsou vyrobeny ze zásadité buničiny a mají neutrální PH. Jedině tyto papíry mohou být považovány za archivní. Chceme-li si například vyrobit náš rodový strom (rodokmen), také nechceme, aby nám za pár let vybledl a naše snaha přišla vniveč. Nemusíme být tedy pouze akvarelisté, abychom si vybírali papír archivní kvality.
Naproti tomu buničina, z níž bývají vyrobeny levnější papíry je přírodně kyselá.
Ideální vlákno pro výrobu je tedy bavlna. To je od přírody bílé a PH neutrální, papír ani malba nám tak nevybledne. Barva však nemusí být tak zářivá, bývá do krémova.
Proto někteří výrobci papíry dobělují, značí se například jako „extra white“. K tomu se používají tzn. OBA (optical brightening agents). Tento proces zkracuje životnost papíru a jednoho dne způsobí změnu odstínu, není tak vhodný pro všechny účely.
Shrnutí – kvalitní akvarelový papír NEOBSAHUJE kyseliny a má neutrální PH. (značeno PH NEUTRAL, ACID FREE).
2) Gramáž
Jak jsme si již naznačili v úvodu, kvalitní akvarelový papír musí být schopen pojmout velké množství vody. Všem je určitě jasné, že kancelářský papír, který má běžně 80-90g/m2 nemá šanci takový nápor vody zvládnout. Jaká gramáž je tedy „tak akorát“?
Naše magické číslo je 300g/m2. Váhu si neberte, gramáž naleznete vždy na obalu a značí tedy doslovně, že metr čtvereční papíru by vážil 300g. Ten v celku (většinou) mít samozřejmě nebudeme.
Na trénink tahů štětce, seznamování se s novými pomůckami, testování barevných odstínů a podobně nám bude stačit i nižší gramáž, okolo 200g/m2.
Čím vyšší gramáž, tím více je papír odolný, můžeme dovolit nanést více vrstev a papír se také tolik nevlní. Pokud sháníte ještě něco víc než 300g pro váš projekt, vysokogramážní papíry nabízí ruční papírny, kde můžete sehnat akvarelové papíry Vinczemill s gramáží 400g/m2, dodávají se v rozměrech A5, A4, A3, B2, B3, A2 až A1, jsou bez kyselin, ale nejsou z bavlny. Pokud preferujete bavlněné papíry s vyšší gramáží, určitě se podívejte na akvarelový papír Amatruda, který je ze 100% bavlny a vyrábí papíry s gramáží 340g/m2 a také s gramáží 500g/m2.
Vyšší gramáže papíru vyrábí i německá značka Hahnemühle – například akvarelový blok cornwall s gramáží 400g/m2.
Shrnutí – ideální gramáž akvarelového papíru je 300g/m2
3) Struktura
Akvarelové papíry se dělí na 3 typy dle procesu výroby. Pro každý účel se nám může hodit jiný papír, seznámíme se tedy s jednotlivými druhy, které jsou - Hot pressed, Cold pressed, Rough.
Akvarelový papír za tepla lisovaný (hot pressed)
- Označení „HP“
- Není vhodný pro začátečníky
- Vhodný na kaligrafii, ilustrace, ostré hrany
- Barvy jsou jasnější a živější
- Značení HP
Tento papír se vyrábí lisováním na zahřátých ocelových válcích, které ho vyhladí podobně jako žehlička. Jeho povrch je naprosto hladký a práce s ním je trošku složitější. Je vhodný pro zkušenější malíře, pro které je důležitý detail a ostré hrany nebo pro ty, kteří pracují v kombinaci s tuší, kaligrafií a ilustrátory. Aplikovat na tento papír lazury je složitější a nehodí se příliš na techniku „mokrý do mokrého“. Barvy na něm jsou ale intenzivnější, živější, více „drží“ na povrchu.
Tento typ papíru se nedoporučuje pro začátečníky, vyžaduje trochu zručnosti.
Doporučujeme například akvarelové papíry značky Baohong Hot Pressed, které můžete koupit jednotlivě i v blocích.
Akvarelový papír lisovaný za studena (cold pressed), někdy také značený NOT (not hot pressed)
- Označení „CP“ nebo „NOT“
- Nejužívanější typ papíru
- Vhodný pro všechny akvarelové techniky
- Nejoblíbenější typ papíru
- Jemná struktura typická pro akvarel
- Vhodný jak pro abstraktní, tak pro detailní malby
- Je jednodušší opravit na něm chyby
Nejvíce používaný papír je právě ten za studena lisovaný. Na povrchu má jemnou strukturu typickou pro akvarel, která je na dotek drsnější. Drsnost povrchu se liší podle výrobce a použitých válců a forem. Velmi dobře zvládá vrstvení barev, barva se lépe rozlévá. Skvělý na krajiny, portréty, tvoří měkké okraje. Více toho snese a je snazší na něm opravit případné chyby a barvu odsát.
Vyberte si z nabídky za studena lisovaných bloků. Za nás doporučujeme hlavně Baohong Cold pressed a Fabriano cold pressed akvarelové bloky.
Akvarelový papír za studena lisovaný, s drsnějším povrchem – ROUGH
- Označení „R“
- Saje více vody než CP
- Drsnější povrch
- Nehodí se na kombinaci s jemnými linkami a kaligrafií
Vhodný pro impressionistické malíře, kteří se při malbě rádi odvážou. Papír je skvělý pro tzv. Loose style, kdy se nehraje na detaily. Umožňuje větší rozliv a je vhodný pro dramatické akvarelové efekty. Výstupky na povrchu způsobují ulpívání pigmentů a malba tak získává živost, není plochá. Každá značka má taktéž jinou hrubost povrchu papíru, některé mohou být až srovnatelné s povrchem u jiných „CP“ značených papírů.
Pokud Rough je to, co hledáte, podívejte se na akvarelový blok Hahnemuhle Veneto a nebo Baohong Rough.
Foto - hrubý povrch papíru Baohong Rough:
Shrnutí: Výběr povrchu volíme dle maleb, které chceme malovat. S papírem Cold pressed rozhodně nesáhnete vedle.
4) provedení
Zbývá nám vybrat, v jaké formě nám papír nejvíce vyhovuje. A nebo je mít pro jistotu všechny?
- Archy – jednotlivé archy: Papíry po arších většinou vyjdou trošku dráž, nicméně pokud například chceme jeden papír určitého formátu, nemusíme zbytečně kupovat celý balík. Plusem může být také třásňovitý okraj například u ručních papírů, který u bloků chybí.
Jednotlivé archy akvarelových papírů naleznete pod tímto odkazem.
- Kroužkový blok: Fajn forma pro ty, kteří nechtějí trhat ze skicáku, kde by to bylo vidět a případně nepovoedené malby můžou z bloku vytrhnout beze stopy. Také se hodí při nošení s sebou například do plenéru. Na rozdíl od knihy nám při otevření nevzniká pro někoho nepříjemný vyboulený střed.
Kroužkové akvarelové bloky naleznete pod tímto odkazem.
- Skicák: Stará dobrá klasika, listy jsou lepené z jedné strany, můžeme začít malovat odkud chceme a trhat dle libosti, avšak papír se na něm při malování může zvlnit.
Akvarelové skicáky naleznete pod tímto odkazem.
- Lepený akvarelový blok: Jasná volba pro ty, kterým vadí krabatění papíru bez nutnosti papír vypínat. Blok je lepen ze všech 4 stran, po zaschnutí malby se papír shora odřeže. V bloku je vždy umístěna mezera pro umístění nože, kterým papír odřežeme. Mezera je většinou označena šipkou.
Akvarelové bloky lepené po všech stranách naleznete zde.
- Další specialitky: Akvarelové záložky, akvarelové pohlednice a nebo akvarelové známky? Fantazii se meze nekladou.
5) ruční, strojový, formově vyráběný?
Papír může být vyroben různou formou, která pro nás nemusí být až tak stěžejní, ale pojďme si rozebrat jednotlivé druhy.
- Strojově vyráběný papír – Jedná se o nejčastější metodu výroby v dnešní době. Papíry mají jednotnou strukturu a najdeme mezi nimi i pokročilí umělci.
- Formově vyráběný papír – takzvaný „mould made“. Jedná se rovněž o strojově vyráběný papír, avšak při této výrobě se využívá forem, díky nimž se na povrchu vytvoří struktura podobná ručně vyráběným papírům. Tyto papíry jsou archivní kvality, velmi odolné, s vysokou trvanlivostí a patří mezi top na trhu. Mould made papíry nabízí například řada Baohong Artist.
- Ručně vyráběný papír – pokud jste byli na exkurzi například ve Velkých Losinách, jistě víte, jak pracné je ruční papír vyrobit. Tradičních ručních papíren ubývá, stále však můžeme ještě na tuto krásnou tradici narazit. Pokud rádi oceníte kouzlo pravého ručního papíru a nemáte čas vyrobit si jej svépomocí, skvělou volbou je bavlněný akvarelový papír z ruční papírny Amatruda z Neapole. Krásné papíry s třásňovitým okrajem a vysokou gramáží se Vám jistě zalíbí.
ABY TOHO NEBYLO MÁLO:
6) SIZING
Ani nevím, jak tento výraz přeložit česky. Sizing je úprava vlastnosti povrchu akvarelového papíru. Je to něco, co nevyčtete z obalu papíru jako gramáž a složení. Tato substance se přidává do papíru hlavně pro prevenci absorbce barvy tak, aby nám neprosákla skrz papír, zvyšuje odolnost a zabraňuje vlnění papíru. Sizing zajišťuje delikátní balanc - papír musí být dostatečně savý, aby uchoval pigmenty ve vláknech a zároveň nesmí být příliš porézní, aby nevsákl příliš hluboko a pigmenty nebyly matné.
Pro Sizing může být použita rostlinná, živočišná a nebo syntetická složka, klih nebo želatina. Nejkvalitnější substance pro sizing je přírodní klíh (vyráběný z kostí), ale díky jeho příliš vysoké ceně byl v dnešní době nahrazen syntetickými náhražkami. Přírodní klih dlouhou dobu používal jeden z nejznámějších akvarelových papírů – Arches, i tento však od použití později upustil. Výrobcem, který jej stále používá, je například Baohong Artist, který pořád drží cenu i přes špičkovou kvalitu pořád na rozumné úrovni.
Sizing se aplikuje buď v průběhu výroby papíru, poté, co papír uschne a nebo kombinací obojího. Sizing ovlivňuje, jak se papír při malbě chová, jak rychle je barva a voda absorbována a jak rovnoměrně se rozlévá do stran.
Problémem je, že i sizing může časem degradovat. Mohlo se vám stát, že jste si koupili drahý papír, schovali ho na „až budu umět pořádně malovat“ . Vytáhli ho po pár letech a zjistili, že ten papír ale vůbec není tak dobrý, jak se o něm píše. No, tak toto může být právě tím, že degradoval klih. Ten může degradovat postupně a proto si všimnete změn třeba jen na okrajích papíru. Barvy pak při použití na těchto místech okamžitě vsáknou do papíru. A mohou být viditelné i na zadní straně. Barvy jsou matné, dělají se fleky a můžeme vidět prosvítající bílé částečky papíru. Proto si své poklady neskladujte roky ve skříni a myslete na to, že papíry jsou k pomalování a ne ke skladování 😊
Ale ne, nebojte. nemusí se Vám to nikdy. Většina bloků je proto balena ještě v igelitu, aby se k nim nedostal vzduch. Papírové archy pro jistotu papír skladujte ve vzduchotěsné krabici a neskladujte je zbytečně dlouho.
7) ZNAČKA
Značka se počítá! Každý máme své oblíbence. Vyzkoušejte, co vám vyhovuje a najděte si toho svého. Zkuste třeba zkušební sadu akvarelových papírů k vyzkoušení, pokud nechcete kupovat hned celý blok, nebo vybírat archy po kusech, než koupíte celé balení. Mou osobní preferencí při malbách je Baohong Academy, který má super poměr cena/výkon, nebo Fabriano akvarelový blok.