Balíkovna za 40 i po celý listopad! Máš dotazy ke zboží? Napiš nám! kpomalovani@email.cz

Ručně vyráběný akvarelový papír? Novinka z ručního papírového mlýna – 2024

Představujeme Vám exkluzivní novinku na našem e-shopu – ručně vyráběný akvarelový papír s vysokou gramáží – 400g/m2, z tradiční maďarské ruční papírny Vinczemill

ručně-dělaný-akvarelový-papír-handmade                                                            

Na trhu máme nepřeberné množství akvarelový papírů z různých materiálů. Právě ručně vyráběný papír se již dnes moc nevidí, jelikož náklady na jeho výrobu jsou vysoké. Ruční papír se vyrábí z textilií, rostlinných vláken a bavlny. Jeho výhodou je extrémní odolnost a dlouhá životnost. Kvůli složitému procesu výroby je obvykle jeho cena vysoká. Vlastnosti a vzhled se odvíjejí kus od kusu. Pokud chcete své dílo ozvláštnit, zkusit něco nového a unikátního, vyzkoušejte si ruční akvarelový papír vyráběný dle 2 000 let staré tradice.

Historie výroby papíru

Papír, který dnes používáme, má kořeny v Číně a byl vynalezen Cchaj Lunem, dvorním úředníkem císaře Hediho v roce 105. Byl to on, kdo doporučil císaři nahradit těžké bambusové tabulky a drahé hedvábí papírem. Císař nápad přijal a nařídil šíření výroby papíru. Hlavní fáze této technologie jsou následující: tvorba kaše, tvoření listů, sušení, povrchová úprava. Papír byl vyroben z rostlinných vláken a čínští výrobci papíru používali k výrobě surový materiál z kůry moruše, bambusové vlákno, čínskou trávu a další rostliny. Vlákna byla vařena a poté rozmělněna v hmoždíři. Kaše se následně zředila vodou a vlákna se rozprostřela na bambusové sítko (tzv. formu). Na povrch formy se nabrala tenká vrstva kaše, ze které se odstranila přebytečná část (tzv. roztřesení vlny). Poté bylo třeba formu držet dokonale vodorovně a otřásat s ní z boku na bok a z předu dozadu, aby z něj odtékala přebytečná voda. Tyto správně provedené otřesy spletly vlákna do hladkého, rovnoměrného plátna s dobrou strukturou. Nově vytvořené listy se přenesly na dřevěné desky, kde se prokládala jedna vrstva papírového listu, jedna vrstva dřevěné desky, další vrstva papíru, znovu dřevěná deska a tak dále. Tento zásobník se následně umístil do hydraulického lisu, který z něj vymáčkl přebytečnou vodu. Papír se poté sušil buď na vzduchu nebo na vyhřívaných stěnách. Posledním krokem bylo nanesení tenké vrstvy rýžové škrobové pasty na papír, aby byl jeho povrch vhodný pro psaní. Fáze výroby se od svého vynálezu téměř nezměnily, jen byly postupně vylepšovány.

rucni-akvarelovy-papir-vyrobavyroba-rucniho-akvareloveho-papiru-rucni-papirna-kpomalovani363376527_677678014386468_3746553098258020898_n

 Fotogragie výroby ručního akvarelového papíru

Dle této staré technologie vyrábí ruční akvarelový papír i Vinczemill, jehož produkty u nás můžete nyní zakoupit. (odkaz zde: ruční akvarelový papír).

Výrobou tohoto papíru se v maďarském mlýně zabývají od roku 1985 a pořádají i prohlídky pro veřejnost. Akvarelové papíry z maďarské ruční papírny  jsou vyrobené bez kyselin, jsou tedy světlostálé a nezmění se tak barvy malby, ani papíru. Má archivní kvalitu, která vydrží po další staletí, samozřejmě s vhodným výběrem archivních barev.

Video z papírny Vinczemill:

https://www.youtube.com/watch?v=AjpTod_EhDQ

Složení obsahuje celulózová vlákna, len, konopí a vlnu. Pro akvarel volí vysokou gramáž papíru - 400g/m2. Díky vysoké gramáži je papír odolný a nevlní se. Díky ruční výrobě má papír unikátní strukturu a nepravidelné okraje. Vyrábějí i velkoformátové ruční akvarelové papíry až do velikosti A1, což je perfektní pro větší malby, které budou v interiéru dominantním prvkem.

Papír je vhodný nejen pro akvarel, ale také na křídu, pastel, inkoust, temperu, kaligrafii a další. Nicméně tento ruční papír má i svá specifika – jeho povrch je citlivější, než papír ze 100 % bavlny. Na jeho povrch není vhodné používat ŽÁDNÉ typy krycích pásek (nicméně díky vysoké gramáži to ani není potřeba) a maskovacích gum. Z důvodu jiného složení a procesu výroby je nutné si na papír trochu zvyknout a zjistit, jak barva a voda na papír reagují.

Já osobně jsem papír vyzkoušela – trochu se strachem, když člověk chce poprvé zkusit něco výjimečného, ale musím říct, že se mi s ním pracovalo i bez možnosti použití krycí pásky dobře. Náš papír také vyzkoušela (a velmi si toho vážíme!) naše skvělá česká akvarelistka Jitka Zajíčková, která dlouhodobě spolupracuje s časopisem Kreativ, tvoří ilustrace pro vydavatelství Albatros, Albi a další. Také jste ji mohli vidět v pořadu Sama doma, nebo osobně na akvarelovém kurzu. Na náš papír namalovala nádherné granátové jablko.

ruční-akvarelový-papír-ručně-vyrábění-kpomalovani-400g-prodejrucni-akvarelovy-papir-400-g-ručně-vyráběný-kpomalovani-jitka-zajickova-akvarel                                         

Malba granátového jablka v podání Jitky Zajíčkové, malováno na ruční akvarelový papír Vinczemill.